Gegužės 1517 d. Trinapolyje (Vilniaus arkivyskupija) vyko Lietuvos Vyskupų Konferencijos plenarinis posėdis. Prieš pradėdami posėdį vyskupai dalyvavo spaudos konferencijoje, surengtoje dėl rengiamo dirbtinio apvaisinimo įstatymo. Posėdžio pradžioje Lietuvos vyskupus pasveikino apaštališkasis nuncijus Lietuvoje arkivyskupas Peteris Stephanas Zurbriggenas.
Posėdyje nemažai laiko skirta Lietuvos kunigų gyvenimo problemoms aptarti. Vyskupai pabrėžė, jog aktualu laikytis bendros linijos išaiškėjus atvejams, kai kunigų elgesys susikerta su Bažnyčioje priimtomis kunigiškojo gyvenimo normomis. Pažymėta, jog pasikeitimas nuomonėmis buvo labai aktualus ir laiku, tačiau kol kas konkrečių normų nebuvo priimta atsižvelgiant į tai, jog reikia laikytis visuotinės Bažnyčios praktikos. Netolimoje ateityje tikimasi sulaukti oficialių rekomendacijų, kaip elgtis paaiškėjus kunigų nusikaltimams. Drauge atkreiptas dėmesys į būsimųjų kunigų auklėjimą diegiant jiems tvirtus moralinius principus. Kunigas neturi būti papiktinimu tikintiesiems.
Vyskupai tarėsi ir dėl kunigų atsakomybės už sudaromus turtinius sandorius parapijos vardu. Siekiant išvengti piktnaudžiavimo šioje srityje, kaip ne kartą jau buvo pasitaikę praeityje, bei išvengti žmonių išnaudojimo, bus nustatytos griežtesnės normos, kurių, remiantis bažnytine teise, bus privalu laikytis išnuomojant parapijai priklausančius pastatus, parduodant ar įsigyjant didelės materialinės ar meninės vertės turtą. Tokiais atvejais bus reikalingas ir vyskupo leidimas. Šiuos nuostatus numatoma paskelbti artimiausiu metu. Vyskupai taip pat nutarė, jog būtina didesnė kontrolė kunigų kelionėms į užsienį, laikantis bažnytinės teisės numatytų normų.
Nutarta, kad vyskupai dekanus skirs ne ilgesniam kaip septynerių metų laikotarpiui, drauge paliekant vyskupui teisę savo vyskupijoje nustatyti ir trumpesnį terminą.
Dar kartą buvo svarstomas sielovadinių gairių Lietuvos vyskupijose projektas. Jo pagrindu nutarta priimti Kauno arkivyskupijos parengtą pastoracijos programą. Jos svarbą pabrėžė visi kalbėję vyskupai nurodydami, jog tikintieji privalo žinoti prioritetus, kurių bus laikomasi artimiausiu metu Bažnyčios veikloje. Priėmus sielovadines gaires, pagal jas savo programas rengs konkrečios vyskupijos. Aktualu tai, jog vyskupai nurodo atvirumo tikinčiųjų bendruomenei būtinybę. Ta proga svarstytas ir parapijų pastoracijos tarybų klausimas. Pripažinta, jog reikia atnaujinti parapijų pastoracijos tarybas siekiant sukurti gyvą bendruomenę, nepasitenkinant kelių ar keliolikos žmonių vadovavimu, vedančiu prie sustingimo. Pastoracijos tarybų nuostatai buvo rengti jau prieš daugelį metų ir nebeatitinka pasikeitusios gyvenimo situacijos. Dabartinio laikmečio iššūkiai reikalauja atnaujinti šiuos statutus. Jų projektas bus išsiuntinėtas visoms vyskupijoms ir priimamas kitame posėdyje.
Buvo svarstytas ir katechizacijos prie parapijų klausimas. Šiai sielovados sričiai pritarta dar praėjusiais metais, tačiau vyskupai konstatavo, kad yra dar daug nesupratimo ir nepasitenkinimo tiek iš kunigų, tiek ir iš tikinčiųjų. Nors tose parapijose, kur buvo rimtai ir atsakingai žiūrėta į šį uždavinį, rezultatai tikrai nudžiugino. Siekiant didesnio aiškumo, nutarta parengti laišką parapinės katechezės klausimu.
Nutarta paskirti kunigą A. Grušą katalikų radijo Mažoji studija priežiūros tarybos nariu kitai trejų metų kadencijai. Taip pat svarstyta Vyskupų Konferencijai priklausančių leidyklų padėtis, aptarta jose vykstanti reorganizacija.
Vyskupams buvo pateiktas ganytojų laiško dėl savižudybių projektas. Jis pripažintas tinkamu, tačiau dar taisytinu. Patvirtintas Vyskupų Konferencijos nuolatinės tarybos šis laiškas turėtų būti paskelbtas tikintiesiems artimiausiais mėnesiais.
Posėdyje buvo svarstoma Lietuvos blaivybės fondo pateikta narkotikų prevencijos informacinė programa Tinklas. Pripažindami, jog siūloma iniciatyva tikrai vertinga, vyskupai drauge pažymėjo, kad būtina išsamiau išanalizuoti šį projektą.
Aptarta Lietuvos moksleivių ateitininkų dvasinio vadovavimo problema. Vyskupai aiškiai pabrėžė, jog būtina, kad ateitininkai kuo nuoširdžiau ir veikliau įsitrauktų į vietinės Bažnyčios gyvenimą, vengdami atsiskyrimo ir klaidingai suprantamo elitiškumo. Vyskupai ragins kunigus atkreipti dėmesį į jų parapijose susibūrusius ateitininkus, tačiau drauge tikisi, kad ir ateitininkai neliks abejingi bendruomenės iniciatyvoms.
Pradėtas projektas siekiant suvienodinti Katalikų Bažnyčios Lietuvoje elektroninio pašto adresų sistemą. Katalikų interneto tarnyba pasirengusi padėti įgyvendinti šį projektą. Vyskupai išreiškė pageidavimą geriau susipažinti su siūlomomis galimybėmis. Interneto tarnybos atstovai bus pakviesti į vieną iš nuolatinės tarybos posėdžių, kad plačiau supažindintų su teikiamais pasiūlymais.
Vyskupai buvo informuoti, jog nuo ateinančių mokslo metų Klaipėdos universitete būsimiems tikybos mokytojams bus suteikta galimybė įsigyti ir gretutinę specialybę. Vyskupai pažymėjo šios iniciatyvos naudingumą pažymėdami, jog tai būtų naudinga ir kitose tikybos mokytojus rengiančiose aukštosiose mokyklose.
Buvo svarstytas Vyskupo M. Valančiaus blaivybės sąjūdžio prašymas dėl dvasios vadų skyrimo. Vyskupai pažymėjo, jog šie skyrimai yra vietos vyskupų kompetencija.
Kunigas P. Smilgys pasiūlytas Dievo tarnų arkivyskupų M. Reinio, T. Matulionio ir vyskupo V. Borisevičiaus beatifikacijos Lietuvoje postulatoriaus pareigoms. Paskirtas Telšių vyskupu, šias pareigas iki šiol ėjęs vysk. J. Boruta SJ nebegali atstovauti visoms trims byloms. Pateiktam pasiūlymui pritarta.
Monsinjoras J. Antanavičius paskirtas Lietuvos katalikių moterų sąjungos kapelionu bei Lietuvos aklųjų ir silpnaregių dvasios vadovu trejų metų kadencijai.
Kitas Lietuvos Vyskupų Konferencijos plenarinis posėdis bus surengtas
rugsėjo 20 dieną Kaune.
Lietuvos Vyskupų Konferencijos sekretoriatas